10 mýtů o dulách
Tento článek jsem pro vás připravila, protože se mě často ptáte, co vše práce duly obsahuje a co naopak ne. Kde jsou kompetence duly? CO je pravda a co mýtus?
Proto tento článek. Vybrala jsem ty nejznámější a ty největší mýty. Doufám, že si po přečtení článku budete umět představit práci duly a její služby.
Mýtus č.1:
Někteří lidé se domnívají, že máte-li dulu, nepotřebujete lékaře nebo porodní asistentku. Dula může vést porody sama a lékaře a ani porodní asistentka tedy není třeba.
Realita:
Dula skutečně není náhradou za lékaře ani porodní asistentku. Jejím hlavním úkolem je poskytovat emocionální, fyzickou a informační podporu ženě před porodem, během porodu a po něm.
Zatímco lékaři a porodní asistentky se zaměřují na zdravotní a medicínské aspekty těhotenství a porodu, dula se soustředí na pohodlí a psychickou pohodu ženy. To zahrnuje pomoc s relaxačními technikami, podporu při rozhodování, povzbuzení a udržení klidné atmosféry během porodu. Podpora partnera rodící ženy je samozřejmostí. Služby duly jsou tedy doplňkem, který pomáhá zajistit pozitivní porodní zkušenost, sebedůvěru, ale nenahrazují odbornou zdravotní péči.
Dula ale úzce spolupracuje se zdravotním týmem a vzájemná důvěra je naprosto klíčová.
Platí, že duly jsou vzdělané a erudované v oboru. Celostní vzdělávání je nutností, dula České asociace dodržuje etický kodex.
Mýtus č.2:
Dula nenechá ženu vzít si tišící lék proti bolesti, je nastavena proti lékům, neschvaluje epidural.
Realita:
Úlohou duly je podporovat ženu ve všech jejích rozhodnutích a poskytnout jí potřebnou emocionální a fyzickou podporu během porodu, bez ohledu na to, zda se rozhodne pro léky proti bolesti nebo pro přirozený porod bez léků.
Dula může ženu informovat o různých možnostech nefarmakologických úlev od bolesti, jako jsou masáže, aromaterapie, využití vany, sprchy, teplá voda je malý zázrak, dýchání, změny poloh, vizualizace, hudba.
Dula může ženě pomoci porozumět výhodám a rizikům každé metody farmakologické tišení bolesti. Nicméně rozhodnutí o tom, zda si vzít léky proti bolesti, je zcela na ženě a dula toto rozhodnutí respektuje za každé okolnosti.
Hlavním cílem duly je zajistit, aby měla žena pozitivní zážitek z porodu podle svých představ, dle svého rozhodnutí, nebyla do ničeho a nikým tlačena.
Mýtus č.3:
DULU může dělat kdokoliv.
Realita:
Teoreticky ano, věřím, že je zde mnoho lidí, kteří by byli skvělou dulou. Nicméně, bez odpovídajícího výcviku a zkušeností může být obtížné poskytovat opravdu kvalitní podporu.
Výcvik dul zahrnuje studium porodních procesů, fyziologii těhotenství, péči o ženu v šestinedělí, kojení, právní aspekty práce duly, techniky podpory při porodu, nefarmakologického tišení bolesti, komunikačních dovednosti, sebepéči, kompetence a mnoho dalšího.
Po ročním kurzu dula studentka musí absolvovat určitý počet porodů pod dohledem konzultantky a na závěr musí projít certifikační zkouškou.
Cílem České asociace dul (kde jsem já) je vysoká odbornost, profesionalita a kvalita poskytovaných služeb. Všechny duly ČAD se řídí etickým kodexem.
Následné kontinuální vzdělávání a účast na intervizích a supervizích je pro členky samozřejmostí.
Mýtus č.4:
Duly doprovázejí u neasistovaných porodech v domácnosti.
Realita:
Dula ČAD (Česká asociace dul) je připravena klientku doprovázet při porodu ve zdravotnickém zařízení, ve vlastním sociálním prostředí klientky, nebo jiném nezdravotnickém zařízení.
Dula nedoprovází u porodu, který probíhá plánovaně bez asistence kompetentního zdravotníka (porodní asistentky, porodníka). Dula není zdravotník a neposkytuje zdravotnické služby.
Dohromady tvoří dula a porodní asistentka tým, který může zajistit komplexní péči při porodu, a to jak po stránce zdravotní, tak po stránce emocionální podpory.
Mýtus č.5:
Dula má negativní názor na zdravotnické zařízení.
Realita:
Dula by neměla mít negativní názor na zdravotnické zařízení, protože jejím hlavním úkolem je podpora ženy bez ohledu na to, kde se rozhodne rodit.
Dula by měla zůstat neutrální a soustředit se na poskytování emocionální, fyzické a psychické podpory ženy a partnera, aby se oba cítili co nejvíce v bezpečí a pohodlně.
Podpora bezproblémové komunikace. Dula může hrát roli zprostředkovatele, pokud žena nebo partner potřebuje další vysvětlení lékařských zásahů nebo rozhodnutí. To pomáhá minimalizovat nedorozumění a stresující situace.
Snížení stresu a úzkosti. Pokud dula a zdravotníci spolupracují, žena vnímá, že je obklopena podporujícím týmem, což může snížit její úzkost a stres. Tím se může podpořit přirozený průběh porodu a zlepšit celkový porodní zážitek.
Uznání odlišných, ale doplňujících rolí mezi dulou a zdravotníky, je opravdu cesta k tomu, aby na porodním boxu plynula atmosféra vzájemného respektu. Potom se žena i partner cítí dobře.
Mýtus č.6:
Mnohé ženy si mylně myslí, že dula je jen pro prvorodičky. Pro ženy „které neví do čeho jdou“.
Dula však vůbec není určená pouze pro prvorodičky. Dula je velikým přínosem pro všechny rodící ženy.U prvorodiček pomůže dula uklidnit strach z neznámého.Naopak „ostřílené rodičky“ vyhledávají služby dul a to hlavně proto, že ví, čemu se chtějí vyvarovat a po čem touží, ví, jak moc by další porod mohl být jiný od předešlého. Bohužel ne všechny první porody proběhnou, tak jak by si ženy přály. Po porodu hledají informace, ptají se a zjišťují, jak jinak? Ví, že další porod bude ve větším klidu, se znalostí a oporou. A tou je dula. Dula je zdrojem klidu.