Bylinky pro ženy

"Tajné ženské zbraně" to jsou bylinky, které jsou zde již od pradávna. Žena je nositelka života, lásky, je starostlivá, vášnivá, je tvůrkyní domova,  je něžná zároveň. Ženské tělo je nastavené k tomu, aby rodilo a k tomuto je třeba ženské orgány a plno hormonů.  Bylinky pomohou harmonizovat tělo i duši. Bylinky dodají sílu, podpoří plodnost, pomůžou zvládnout potíže spojené s ženským cyklem, ale i hormonální výkyvy během života, v období dopívání, těhotenstí i klimakteria. 

    

Já osobně velmi ráda míchám bylinnou směs - příprava porodních cest. Směs 4 bylin pro napářku před porodem či během porodu pomáhá změkčit hráz, která se stává jemnější, elastičtější. Napářka uvolní pánevní dno, pomůže tělu se připravit na porod. 

Každá bylinka je jiná, každá má jiný způsob užívání, každá se jinak sbírá, některé se suší, jiné se používají čerstvé. 
Nejznámějšími ženskými bylinami jsou:

Kontryhel obecný - dá se říct je nejlepší bylinka pro ženu.  Posiluje dělohu, upravuje cyklus,  zvyšuje šancí otěhotnění,  zabraňuje potratu a pomáhá udržovat plod. Tlumí menstruační bolesti a krvácení, pomáha proti cystám. Po porodu pomáhá zavinovat dělohu. V šestinedělí pomáhá posilovat dělohu.  Kontryhel také posiluje srdce , pomáhá při poruchách spánku. Dokonce i hojí rány. Účinky kontryhelu jsou nepřeberné. Nejsilnější účinek je těsně před květem. Je možné ho pěstovat doma v truhlíku či na zahrádce. Každá žena by ho měla používat.Řebříček lékařský- jeho využití je opravdu široké. Dokáže hojit rány, zastavuje krvácení.  Spolu s kokoškou pastuší tobolkou mírní silné krvácení při menstruaci. Léči zánět vaječníků ,  pomáhá proti myomům v děloze,  sedací koupele potom léčí výtoky.  Řebříček uklidňuje také trávení a zažívací problémy. Pomáha proti krvácení hemeroidů, dokonce při pálení žáhy, či migréně. Řebříček není vhodný pro těhotné ženy či děti. Kokoška pastuší tobolka - tato bylina je velmi cenná, ačkoliv se bere jako plevel. Roste na cestách, lukách, příkopech. Jen se někdě nahromadí kopeček, témeř přes noc se ukáže tato bylinka.  Normalizuje menstruační cyklus. Stimuluje svaly dělohy, zmírňuje bolesti při menstruaci. Kokoška je účinná i při léčbě ledvin, močového měchyře.  Zastavuje krvácení z nosu,  či krvácení z ran. 

Maliník - tato bylina přispívá k hormonální rovnováze a dobré činnosti ženských orgánů. Stimuluje estrogen a progesteron. Je uznávanou bylinkou k usnadnění porodu.  Můžete začít popíjet od 34 týdne těhotenství.  Maliník tlumí křeče v období menstruace, pomáhá stažení dělohy. Stimuluje pohyby hladkého svalstva, tudíž i urychluje porod.  U plánovaného císařského řezu se jeho pití nedoporučuje. 

Mateřidouška  - tato bylina má úžasné účinky na psychickou pohodu. Omezuje bolestivé stahy hladkého svalstva.  Zahřívá, mírní bolesti, je dezinfekční, používá se i na zánětlivá onemocnění kůže a špatně se hojící rány.  Je doporučována při kašli a chřipce. 

Verbena -sporýš lékařský  - tato bylina povzbuzuje hladké svalstvo dělohy a podporuje dělohu k efektivním kontrakcím.  Pomáhá vyvolat menstruaci, zvyšuje produkci mléka.